לכל עבירת תעבורה נקבע ניקוד ע"י משרד התחבורה. הניקוד משתנה מעבירה לעבירה, מייצג את החומרה   המיוחסת לעבירה ונע בין 0 נקודות ל-10 נקודות.

נהג הצובר 12 נקודות, יוזמן לקורס בסיסי בן 12 שעות לימוד, אשר בסופו יתקיים מבחן.

נהג אשר צבר 24 נקודות, יוזמן לקורס מתקדם (נוסף) בן 12 שעות לימוד, אשר בסופו יתקיים מבחן.

נהג אשר צבר 36 נקודות, יידרש לעבור מבחן תיאוריה מחדש ורישיון הנהיגה שלו יפסל למשך 3 חודשים.

72 נקודות יביאו לפסילת הרישיון למשך 9 חודשים, בנוסף לדרישה לעבור שוב את מבחן התיאוריה.

התיישנות נקודות: הנקודות נמחקות באופן אוטומטי במידה ולא ביצע הנהג עבירות תנועה במשך שנתיים, אולם אם במהלך תקופה זו צבר הנהג 22 נקודות ומעלה, תוארך התקופה ל-4 שנים. ההתיישנות מתחילה, למעשה, מיום ביצוע העבירה האחרונה.

כאשר נהג מקבל דו"ח מסוג ברירת משפט (קנס), עומדת בפניו האפשרות לשלם את הקנס תוך 90 ימים או לחילופין לא לשלם את הקנס ולהגיש בתוך פרק זמן זה (90 הימים) בקשה להישפט.

נהגים רבים סבורים לאחר ששילמו את הקנס, העניין מאחוריהם. אולם, תשלום הקנס מהווה, למעשה, הודאה באשמה ומביא לצבירת הנקודות הרשומות לצידה של העבירה. (חשוב לציין כי אי תשלום הקנס   במועד שנקבע, מבלי שהוגשה בקשה להישפט, תביא למצב הגרוע ביותר של הרשעה בעבירה, צבירת   הנקודות וקנס נושא תוספת פיגורים).

כדי לנסות להימנע מצבירת הנקודות, נכון יהיה לפנות לעורך-דין, כדי שיבחן את הדו"ח וימליץ אם להגיש בקשה להישפט. לאחר הגשת הבקשה, יקבע דיון בבית המשפט בו יציג הסניגור את הליקויים בעבודת   המשטרה בתיק.

דוחות רבים הנרשמים לנהגים אינם ערוכים כראוי וכוללים מחדלים רבים המצדיקים שינוי העבירה לעבירה   אחרת ללא נקודות ולעתים אף חזרה מאישום או זיכוי בתיק.  

תחום התעבורה - שיטת הניקוד של משרד התחבורה

ליעוץ השאירו פרטים ואחזור אליכם

טלפון: 052-3888580

פקס:  04-8444097

רח' העצמאות 50 קרית אתא

* כל האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי
© 2020 כל הזכויות שמורות לגיל משה